Pomimo pojawiania się wielu interesujących ciekawostek, tynkowanie to ciągle najczęściej stosowana technologia przy realizacji wykończenia, obojętnie od tego, czy chodzi o budynki prywatnych czy siedziby korporacji. Właściwości ochronne wraz z walorami estetycznymi sprawiają, iż chociaż w ostatnim czasie tynki ustępują miejsca atrakcyjnym płytom i panelom, to bez ustanku nieomalże niemożliwe do wyobrażenia jest wykończenie domu bez tynkowania, czy to na ścianach wewnętrznych czy na zewnętrznej elewacji.
Z reguły kładzione zwykłe tynki, począwszy od najłatwiejszych jednowarstwowych, a skończywszy na trójwarstwowych. Używane są w rozmaitych rodzajach budynków. Tynkuje się użytkowe pokoje gospodarcze, znaczne ściany budynków użyteczności publicznej oraz fasady eleganckich posiadłości.
Wciąż jeszcze niezwykle w szeregu przypadków wykorzystuje się tynkowanie ręczne. Wymaga to zatrudnienia obeznanych fachowców, bowiem choć pozornie tynkowanie wydaje się prostą pracą, to do dokładnego nałożenia tynku należy precyzji i cierpliwości. Tynkowanie maszynowe bardziej przydaje się przy dużych przestrzeniach ścian.
Absolutnie odrębną kategorię tynków stanowią tynki ozdobne i szlachetne, wymagające wyjątkowych technik przy nakładaniu poszczególnych warstw – przetestuj tynki gipsowe Tarnów. Poza newralgiczną funkcją zabezpieczającą oznaczając się one elegancją oraz dodają szyku budynkowi. Dla prawdziwych speców branży wykończeniowej tynkowanie nie ma jakichkolwiek sekretów. Koneser z wieloletnim doświadczeniem wiemy o tynkach niemalże wszystko. Można ryzykować stwierdzenie, iż firmy, które od wielu lat zajmują się tynkowaniem domów jednorodzinnych i innych budynków zdążyły w trakcie swojej działalności otynkować setki kilometrów kwadratowych ścian.
Tynkując elewację różnych obiektów można używać zwyczajnych materiały, wśród których na czołowym miejscu znajdują się zaprawy oraz mieszanki tynkarskie, przygotowywane bezpośrednio przed nałożeniem na placu budowy, jakkolwiek dużo korporacji biegle się gotowymi masami przygotowywanymi fabrycznie oraz zakupionymi u fabrykanta. Gotowe masy nie potrzebują dodatkowego rozrabiania, co nadzwyczaj upraszcza prace tynkarskie.